SON DAKİKA

Hasan Güner Silivri Belediye Başkanı Aday Adayı

Bu haber 5.12.2018 17:45:52 'de eklendi ve 36 kez görüntülendi.

 

Silivri’mize AK Parti belediyecilik anlayışını getirmek için birtakım gözlemler ve analizlerde bulunduk. Ben ve ekibim, Silivri’mizi kazanmak için öncelik olarak halkımızın gelenekleri ve değerlerinin, demografik yapının, özellikle mesleki dağılımı gibi unsurların iyice kavranması gerektiği kanısındayız. Fakat Silivri halkının özelliklerinden bahsetmeden önce daha doğru bir analiz yapmak için geçmiş seçim sonuçlarına bir göz atalım. Bu sayede Silivri’mizi kazanmak için daha etkili politikalar bulacağımızı düşünmekteyiz.

İlk olarak, seçimi kazanma yolunda dikkat edilmesi gereken bir husus önceki seçim sonuçlarının incelenmesidir. Tablo.1’i incelediğimiz zaman, 2009 seçimlerinde CHP’nin yüksek bir farkla Silivri’yi kazandığı görülmektedir. Fakat bu fark her yerel seçimde ve genel seçimde kapanmaktadır. 2014 Yerel Seçimlerine baktığımız zaman CHP’nin oy miktarı 44.673, AK Parti’mizin ise 39.365 olarak görülmektedir. İki parti arasındaki fark yaklaşık 5 bin oydur. Şahsımızın da Büyük Birlik Partisi üzerinden başkan adayı olduğu bu seçimi yakından izleme ve değerlendirme olanağı bulduk. Bir zamanlar Silivri, CHP’nin kalesi olarak görülmekteydi fakat CHP burada giderek güç kaybediyor. Doğru politikalarla ve doğru kararlarla Silivri’mize AK Parti belediyecilik anlayışını tekrar kazandırmamız gerekmektedir.                                        


           


Bizim politikamız genel olarak “her parti kitlesine seslenmek” olacak. Bu yüzden slogan olarak “Sen ben yok, biz varız” söyleminin etkili olacağını düşünmekteyiz. Tabloyu tekrar incelediğimiz zaman, diğer sağ partilerinin bizim için yeterli oyu sağladığını görmekteyiz. Fakat bu bizim için yeterli değildir, önemli olan CHP ve HDP kesimlerinin de oyunu almaktır. Şimdi bu analizi daha da derinlere çekerek, gerekli gördüğümüz yerlerde politikalarımızı açıklayacağız.

Silivri’deki halkımız, birçoğu nüfus mübadelerinde zorla göç ettirilmiş muhacir, pomak, Anadolu’nun çeşitli yerlerinden göç eden vatandaşlarımızdan ve yerli vatandaşlarımızdan ibarettir. Silivri’miz 35 adet (eskiden on ikisi köy ve birkaç belde) mahalleden oluşmaktadır. Kentin ekonomisi %36 tarım, %29 sanayi, %25 hizmet ve %10 ticaret sektörüne dayalıdır. Tüm sektör oranlarına bütün olarak bakıldığında kent ekonomisinin çeşitlilik gösterdiği söylenebilir. Diğer yandan ekonomik aktivitelerde tarım sektörü en büyük payı almaktadır. Bu bağlamda diyebiliriz ki; Silivri’nin en önemli özelliklerinden bir tanesi tarıma ve sanayiye dayalı toplum yapısının olmasıdır.

 

Silivri nüfusunun yaklaşık %40-45’i kırsal bölgede yaşıyor. Buna bağlı olarak da tarım sektöründe çalışan birçok vatandaşımız vardır. Fakat birçok çiftçi vatandaşımız, Silivri Belediyesi’nden destek görmediği hususunda dert yanıyor. Biz ilk olarak çiftçi dostlarımızı kazanmayı hedefliyoruz. Onlarla düzenli olarak buluşmayı, dertlerini dinlemeyi ve bu doğrultuda çözümler bulmayı amaçlıyoruz. Kırsal kesimi kazanmak için yapmamız gereken, mahallelerde(köylerde) sevilen simalarla, öne çıkan kişilerle sürekli iletişim halinde bulunmamız oldukça önemlidir. Çünkü köy halkları, geleneksel olarak köyün önde gelenlerinin kararlarına icazet eder, onların verdiği karara saygı duyarlar. Bu yüzden önce köy muhtarları ve diğer önde gelen kişileri kazanmak bize kırsal kesimde galibiyeti getirecektir. Bizim kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımızla olan ilişkimizde anahtar kelimemiz “paylaşım” olacak.

Ayrıca Silivri’miz genç nüfus bakımından oldukça zengin. Grafik.1’i incelediğimiz zaman, 18-24 yaş arası nüfusun yaklaşık 25 bin dolaylarında olduğunu görmekteyiz. Buna karşın onlara yeterince önem verilmediği görüşündeyiz. Her yaştan her gruptan gençlerle konuşup onlarla toplantı yapacağız, bizim için gençleri kazanmak fazlasıyla önemli. Ayrıca gençler için sempatik, düşünceli ve teknolojik gelişmeleri takip eden bir başkan profilinin önemli olduğunu gördük. Bu doğrultuda gençlerin aktif olarak kullandıkları sosyal medya üzerinden onlara daha iyi ulaşacağımızı düşünmekteyiz. Bizim gençlerle olan ilişkimizde anahtar kelimemiz “etkileşim” olacak. Üstelik bu gençleri, sosyal sorumluluk projeleri ile daha bilinçli, daha duyarlı hale getirmek istiyoruz.                                                                     

Bir de oldukça ihmal edildiğini düşündüğümüz, üstünde durmak istediğimiz başka bir analizimiz var. Araştırmalarımızda kadınların, seçimlerde önemli bir belirleyici güç olduğu kanısına vardık. Kadınlarımıza ulaşmanın en iyi yolunun ise sözlü olduğunu düşünmekteyiz. Bizim kadınlarla olan ilişkimizde anahtar kelimemiz “iletişim” olacak. Kadınlarımızdan ikna kabiliyetindeki başarılarını ve iletişim yeteneklerini bizler için kullanmalarını isteyeceğiz.

Son yıllarda Silivri’mizin nüfusunun artmasıyla birtakım altyapı, yol, trafik, otopark ve bunlara bağlı çevre sorunları baş gösterdi. Biz bunlara yönelik çözüm arayışlarına girdik. Bu çözüm arayışlarındaki ilk kaynağımız halkımız olacak, bu sorunları birlikte istişare ederek onları da çözüme ortak edeceğiz, halkımıza bizim için fikirlerinin önemli olduğunu gösterip onları kazanmayı hedefliyoruz. Bizim halkımızla olan ilişkimizde anahtar kelimemiz “birlik” olacak.Şahsi olarak çeşitli STK’larda görev aldığımız için yaşlılarımızın ve engelsiz vatandaşlarımızın da bizim için önem arz ettiğini belirtmemiz gerekir. Aşağıda 2014’ten itibaren bazı yerel ve genel seçimlerin katılım oranlarını verdik. Bunların en düşüğü %88 ile 2014 Yerel Seçimi, en yükseği ise % 95.67 ile 2018 Genel Seçimidir. Katılım oranının yüksek olması cumhuriyetin iyi ifade edildiğinin bir göstergesidir.
Yine de katılım oranlarının yüksek olması bizim için yeterli değildir. Biz herkesin seçimlere katılmasını, fikrini ifade etmesini istiyoruz. Bu hususta yaşlılarımızın ve engelsiz vatandaşlarımızın sıkıntılar yaşadığını gördük. Bizler, onlara el olacağız. Onlara bizim için önemli olduklarını göstereceğiz.                                     Tablo.2’de 2018 Genel Seçimi katılım oranına baktığımız zaman %95.67 gibi yüksek bir sonuç görürüz. Bu aynı zamanda sandığa gitmeyen %5’lik bir kısım olduğu anlamına gelmektedir. Bu sandığa gitmeyen 5 bin kişi görüldüğü gibi CHP ile AK Parti arasındaki farkı kapatmaya yeterli bir sayıdır. Bu yüzden sandığa gitmeyen vatandaşlarımızı da kazanmak bizim için oldukça önem arz etmektedir.

Son olarak bahsetmek gerekir ki, Silivri halkı bir değişim arzusundadır. Diğer şehirlerde gerçekleşen yatırımlara, hizmetlere, altyapılara özenle bakmakta olup bunların hasretini çekmektedir. Dolayısıyla halkımız ile güçlü bir bağlantı kurup onlara layık oldukları hizmeti sağlama gayesindeyiz. Bu yüzden onlarla diyaloglar kurup, aktif olarak sahada dinlenmeden çalışacağız. Ve sonuçta, AK Parti olarak halkımızın onlara hizmet etme çabamızdan başka bir amacımız olmadığını görerek, bu seçimi kazanacağımıza inancım tamdır.

HABER : UĞUR ORMANTEPE 
SON DAKİKA HABERLERİ
SON EKLENEN HABERLER
İLGİLİ HABERLER