SON DAKİKA

Bursa'Da Patlama: 1 Ölü, 13 Yaralı

Bu haber 27.4.2016 22:31:23 'de eklendi ve 714 kez görüntülendi.

Bursa'dan son dakika! Bursa’da Ulucami yanında saat 17.25 sıralarında patlama meydana geldi. Patlamanın 25 yaşlarında bir kadın canlı bomba nedeniyle yaşandığı, patlamada ölen kişinin de bu kadın terörist olduğu bildiriliyor. Teröristin IŞİD militanı olma ihtimalinin değerlendirildiği bildirildi. Patlama sonrası Valilikten yapılan ilk açıklamada 7 kişinin yaralandığı belirtildi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun yaptığı açıklamaya göre olayda 13 kişi yaralandı. Yeni gelen bilgilere göre yaralıların isimleri de belli oldu. Olayda yaralananların hayati tehlikesi bulunmuyor. Bursa'dan gelen son dakika haberlerini anında aktaracağız...

İHA-DHA

Bursa'daki patlamanın 25 yaşlarında bir kadın canlı bomba nedeniyle yaşandığı, patlamada ölen kişinin de bu kadın terörist olduğu gelen bilgiler arasında. Bursa Valiliği patlama nedeniyle 7 kişinin yaralandığını açıklarken Sağlık Bakanlığı yaralı sayısının 13 olduğunu bildirdi. Bursa Valiliği; "İntihar bombacısı olduğu düşünülen bir bayan şahıs,  üzerindeki düzenekle kendisini patlatmıştır" diye açıklama yaptı. 

 

Bursa'dan son dakika haberi: Edinilen  bilgiye göre, saat 17.25 sıralarında şehir merkezinde büyük bir patlama sesi duyuldu.
Ulucami’nin batı kapısının önünde meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre bir kişi öldü, 13 kişi yaralandı. Patlamada ölen kişinin 25 yaşlarındaki kadın canlı bomba olduğu öğrenildi. 
Cami karşısındaki dükkanların  camları kırılırken, vitrin parçaları ve mallar etrafa saçıldı. Şiddetli patlamanın sesinden korkan vatandaşlar, canlı bomba olduğunu sanarak kaçışmaya başladı. Ana baba günü yaşanırken, camideki vatandaşlar da korkarak Ulucami’yi tahliye etti.

 Olay yerine çok sayıda polis, ambulans ve itfaiye sevk edildi.  Kanlar içindeki yaralılara ilk müdahaleyi vatandaşlar yaptı. Kolundan ve bacalarından yaralananlara vatandaşlar tahtadan atel yaptı. Trafik kilitlendiği için polis ve 112 ekipleri bölgeye ulaşmakta zorlandı.

VALİLİKTEN PATLAMAYLA İLGİLİ İLK  AÇIKLAMA 

Bursa Valiliği'nden patlamaya ilişkin ilk açıklama yapılıdı. Açıklamada: "İntihar bombacısı olduğu düşünülen bir bayan şahıs,  üzerindeki düzenekle kendisini patlatmıştır.Olayda, ilk belirlemelere göre 7 kişi yaralanmış olup,  en yakın sağlık kuruluşlarına ulaştırılmıştır" denildi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: Saat 17.26'da merkez Osmangazi  ilçesi Ulu Cami batı kapısı yakınında bir patlama meydana geldi. İntihar bombacısı olduğu düşünülen bir bayan şahıs,  üzerindeki düzenekle kendisini patlatmıştır. Olayda, ilk belirlemelere göre 7  kişi yaralanmış olup, en yakın sağlık kuruluşlarına ulaştırılmıştır. Emniyet  birimlerinin olayla ilgili çalışmaları devam etmektedir." 

Haber ajansları Reuters ve AP, Bursa'daki patlamayı 'acil' koduyla dünyaya geçti. Patlama nedeninin canlı bomba olduğu belirtilen haberlerde, Türkiye'nin son aylarda IŞİD ve PKK tarafından birden fazla kez bombalı saldırılara hedef olduğu hatırlatıldı. Haberlerde, ABD Büyükelçiliği'nin dün yayınladığı uyarı mesajına da yer verildi.

HÜKÜMETTEN İLLK AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa'daki terör  saldırısına ilişkin, "Bizim ambulanslarımızla 13 hastamız hastanelere taşındı. Şu  anda 13 hastamız arasında ağır diyebileceğimiz ciddi bir vaka yok, çok şükür.  Diğer bütün yaralılarımıza da Allah'tan acil şifalar diliyorum. Kulak çınlaması  gibi ayaktan gelen vakalarla birlikte hastaneye müracaat sayısı şu anda son  bilgi, yaklaşık 20 civarına ulaştığı şeklinde." dedi. 

Müezzinoğlu, Gece Görüşlü Ambulans Helikopterinin tanıtım toplantısı  öncesinde, Bursa'da yaşanan terör saldırısıyla ilgili gazetecilerin sorularını  yanıtladı.

Saldırıda yaralananlara "geçmiş olsun" dileklerini ileten Bakan  Müezzinoğlu, "Özellikle ülkemiz adına, milletimiz adına son dönemde canımızı  sıkan, yüreğimizi yakan, kanatan, üst üste terör eylemlerini yaşadık. Bugünkü  Bursa'da olan olayı lanetliyorum." ifadelerini kullandı.

Müezzinoğlu, "Terörist yaklaşık 25 yaşlarında bir bayan, parçalanmış  vaziyette. Şu anda tabii ki kimlik bilgileri ve ilişkili yapıyla ilgili bir  bilgimiz yok. Onun incelemeleri İçişleri Bakanlığı tarafından yapılıyor." dedi.

Yaralıların durumu hakkında ise Bakan Müezzinoğlu, "Bizim  ambulanslarımızla 13 hastamız hastanelere taşındı. Şu anda 13 hastamız arasında  ağır diyebileceğimiz ciddi bir vaka yok, çok şükür. Diğer bütün yaralılarımıza da  Allah'tan acil şifalar diliyorum. Kulak çınlaması gibi ayaktan gelen vakalarla  birlikte hastaneye müracaat sayısı şu anda son bilgi, yaklaşık 20 civarına  ulaştığı şeklinde. Şu anda ciddi vaka, ağır vaka, hayati risk taşıyan bir vakamız  söz konusu değil, çok şükür. İnşallah bu olaylarla tekrar karşı karşıya  kalmayız." bilgilerini aktardı.

Bakan Müezzinoğlu, bir gazetecinin "Bursa'ya gidecek misiniz?"  sorusunu da "Bu akşam bilgileri takip edelim. Muhtemelen yarın sabah, İçişleri  Bakanımızla birlikte programı değerlendireceğiz." diyerek yanıtladı.

'IŞİD MİLİTANI OLABİLİR'

Bursa Ulucami yakınında kendini patlatan kadın canlı bombanın, terör örgütü IŞİD militanı olma ihtimalinin değerlendirildiği bildirildi.

YARALILARIN İSİMLERİ AÇIKLANDI

Çeşitli hastanelere kaldırılan yaralılardan 8 kişi yatırılırken, 8 kişi ise ayakta tedavi edildikten sonra taburcu edildi. Diğer yaralıların sağlık durumlarının da iyi olduğu öğrenildi. Yaralıların isimlerinin Mehmet Ateşer, Mehmet Kul, Emre Çalışkan, Canberk Filiz, İsmail Hakkı Şentürk, Adem Güzel, Bayram Ayhan, Ayşen Öztürk, Fatma Çimen Biçer, Adnan Açık, Özlem Aksızlar, Havva Demirdaş, Fatma Demirdaş, İrem Yıldız, Kader Ölçen ve Tuğba Işık olduğu açıklandı.SON DAKİKA HABERLERİ
SON EKLENEN HABERLER
İLGİLİ HABERLER