SON DAKİKA

Buzdagı Su Eskişehirde

Bu haber 19.3.2020 23:31:30 'de eklendi ve 0 kez görüntülendi.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi'nin güncellenen 'Ambalajlı Su raporu'na göre birinciliğini koruyan doğal mineralli kaynak suyu Buzdağı Su Eskişehir
Anadolu Gıda Yetkilisi Muhammed Toktaş.  Suma ticaret yetkilisi Batuhan Güngörler  Bölge halkını temiz kaliteli su ile buluşturmaktan dolayı gururlu olduklarını bildirdi.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi'nin hazırladığı 'ambalajlı su raporu' güncellendi. Raporda, su markası, kaynağın bulunduğu şehir, suda asla olmaması gereken biyolojik, kimyasal, radyolojik değerler ile su da mutlaka olması beklenen mineral değerleri ve suyun PH'ını gösteren bölümler açıklandı. Doğal Mineralli Kaynak Suyu olan Buzdağı Su birinci sıradaki yerini korumaya devam ediyor.

Gıda Hareketi'nin uzun ve yorucu bir emekle, su, maden, kimya ve biyoloji dalında mütehassıs kimselerin birikimleri ile ulusal ve uluslararası kurumların su konusundaki standartlarının bir araya getirilmesi ile ortaya çıkan rapor, Türkiye'dekiambalajlı sumarkalarının verilerini bir bütün olarak ele alıyor. Su Raporunda su markası, kaynağın bulunduğu şehir, suda asla olmaması gereken biyolojik, kimyasal, radyolojik değerler ile su da mutlaka olması beklenen mineral değerleri ve suyun PH'ını gösteren bölümlerden oluşuyor. Kırmızı renkli bölüm, su da asla olması istenmeyen tehlikeli maddelerin nispetlerini gösterirken, yeşil bölüm ise mineral ve PH değerlerini gösteriyor.

PUANLAMA NEYE GÖRE YAPILIYOR?

Bir su markasının 100 tam puan alabilmesi için PH düzeyinin 7-8,5 Aralığında olması, suda biyolojik, kimyasal, radyolojik hiçbir kirleticinin olmaması ve mineraller ise belirlenen aralık değerlerinde olması gerekiyor. Bir marka en yüksek 100 puan alabilirken, eksi 25 bin değere kadar da gerileyebiliyor. Sabit değer sıfır (0) kabul edilirken, mineraller ve PH, suyun değerini artırıyor. Kirleticiler eksi puan almasına yol açtığı için suyun değerini düşürüyor. Türkiye'de su analiz verilerini toplamanın hayli zor olduğunu belirten Gıda Hareketi yetkilileri, Sağlık Bakanlığı ve su firmalarının veri erişimine izin vermediği belirtiyor. Bu yüzden bazı veriler hayli eksik, bazı firmalar verilerini Gıda Hareketi'ne düzenli gönderirken, bazıları ise ne sitelerinde yayınlıyor, ne de Gıda Hareketi'nin ısrarlı isteğine rağmen vermeye yanaşmıyor. Bazı markalar ise su değerim yüksek çıkarsa bürokrasinin gazabına uğrarım endişesi taşıdığını belirterek raporlarını vermeye yanaşmıyor.

ANALİZLERİ KİM YAPIYOR?

Sularla ilgili hiçbir analiz yapmadıklarını ve/veya aracılık etmediklerini belirten Gıda Hareketi yetkilileri,Sunumunesini alan da, analizleri yapan da Sağlık Bakanlığı'nın illerdeki ilgili birimleri olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Bu sadece bu resmi raporları bir araya getirerek tablolaştırıyoruz." 'Türkiye'de Sağlık Bakanlığı ambalajlı suları 'doğal mineralli kaynak su', 'doğal kaynak suyu' ve 'içme suyu' olmak üzere üç kategoride ruhsatlandırıyor' diyen yetkililer, Doğal mineralli kaynak su, doğal kaynak suyu suların içimlerinden "kaynak" ibaresinden de anlaşılacağı üzere tabii kaynaklardan elde edilirken, içme suları ise sondaj yoluyla elde edilen suların işlenmesi sonrasında elde edilmiş sulardır. Bazı firmaların doğal kaynakları yetersiz ancak talep büyük. Bu durumlarda gayri resmi sondajlarla yeraltı sularını da bu sulara karıştırdığını bütün sektör kabul ediliyor. Hiçbir doğal kaynak hacim olarak firmaların piyasaya arzlarını karşılayacak durum da değil. Kapsamlı analizler arasındaki farklarla suyun karşım içerip içermediğini görmek mümkün olduğunu belirtiyor.

MARKALARIN SON DURUMU NE?

Gıda Hareketi'nden yapılan basın açıklamasında 'Doğal Mineralli Kaynak Suyu'nda 82,73 puanla Buzdağı Su markası birinci sırada yer aldığı belirtilirken, üreticilere de şu çağrı yapıldı: "Firmalar kapsamlı analizler yaptırıp paylaşırsa, belki daha kaliteli ve daha temiz kaynaklarından da haberdar olabileceğiz. Bunun için de firmaları duyarlı olmaya ve verilerini paylaşmaya davet ediyoruz."

BÖLGE BAYİ UĞRLU SU : "GURURLUYUZ"

Bölgeye yeni su bayiliği hizmetine başlayan UĞURLU Buzdağı Su Bayii Yetkililerinden      UĞUR ORMANTEPE Bölge halkını temiz kaliteli su ile buluşturmaktan dolayı gururlu olduklarını belirterek "Özellikle bebekli ailelerde çocukların sağlıklı gelişimi için ve yetişkinlerde de böbrek rahatsızlığı olanların su da tercihi Türkiye'nin en yüksek puana sahip Doğal Mineralli Suyu Olan Buzdağı Suyu tavsiye edilmektedir. Sağlıklı Nesiller için 0543 536 26 26 numaralı sipariş hattımızdan ev ve iş yerlerinize sipariş verebilirsiniz" dedi.

İŞTE SU FİRMALARININ YER ALDIĞI SIRALAMA

 

http://sunlifemagazine.com/eskisehir_guncel_haberleri-buzdagi_su_eskisehirde-610-26

ODUNPAZARI BÖLGE BAYİ
  
                           
                                                                                                                             
UĞUR MARKET MANAVIM
UĞURLU BUZDAGI SU
SİPARİŞ HATTI

ALO Bİ SU    0543 536 26 26TEPEBAŞI BÖLGE BAYİ
…………….
………
………


ÇAMLICA BÖLGE BAYİ
…………..
……….
…..

SON DAKİKA HABERLERİ
SON EKLENEN HABERLER
İLGİLİ HABERLER